Syslovi.cz

Veškeré fotografie bez uvedení autora jsou mé osobní a volně šiřitelné

Podpora absolventů – výhra nebo chyba?

Červenec 7th, 2013

Přiznejme si, že jsme sociální stát a naše sociální cítění nám způsobuje velmi často značné obtíže. Pominu-li, že se pravidelně mění vláda levice a pravice a to z toho důvodu, že žádná vláda není dostatečně sociální pro nás všechny. Hlavní body v současné situaci však získává prezident, který zvolen levicovou většinou, nyní sestavuje vládu dle svého gusta. Tato vláda ví, že díky velmi omezenému mandátu má vlastně jediný cíl a to získat popularitu pozitivními kroky. Mají dostatečnou výmluvu, že nemůžou toho více stihnout za svůj krátký mandát. S nadšením si každý může přečíst nádherný článek o rozdávání dárků občanům uveřejněný na české pozici (http://www.ceskapozice.cz/byznys/ekonomika/predvolebni-darecky-komu-proc-za-kolik).

 

Nyní k samotnému jádru, které zde není zmíněno. Podívejme se na jeden z bodů a to je podpora zaměstnávání absolventů a to tím, že firmám budou poskytnuté dotace na jejich zaměstnání. Zeptejme se proč? Podívejme se na portál MŠMT s odkazem na absolventy (http://www.msmt.cz/statistika-skolstvi/data-o-studentech-poprve-zapsanych-a-absolventech-vysokych). Jsou zde obsažena statistická data za roky 2001 – 2012. Vše dáme do přehledné tabulky a zjistíme, že počet absolventů se mezi roky 2001 a 2012 více než ztrojnásobil. Dále je dobré se podívat i na relativní pokles nebo nárůst jednotlivých studovaných oborů vůči celkovému navýšení. Pokud máme zvýšení o 312 % a Humanitní a společenské vědy a nauky mají nárůst 506 %, tak to asi znamená, že je zde velký požadavek na humanitně vzdělané lidi. A nebo ne?
narust

Ještě se podíváme na graf absolventů dle oborů. A ověříme, jak to teda je v praxi.graf

 

A nyní se zaměříme jen na rok 2012. Porovnáme počet absolventů dle jednotlivých oborů.
absolventi2012

 

Vychází nám z toho, že máme 16 % absolventů humanitních oborů. A teď se podíváme na realitu. Jako tu realitu, která skutečně hovoří o poptávce zaměstnavatelů a tudíž, co potřebují. Na to se hodí pracovní portál prace.cz, který nabízí 29790 nabídek volných pracovních míst. Vybereme větší set nabídek oborů a profesí, abychom zajistili co největší nezávilost.
profese_a_obory_prace_cz

A dojdeme k počtu nabídek volných míst 361! Což znamená, že z celkového počtu nabídek je 1,2 % nabídek pro všechny humanitně zaměřené. A pokud umíme počítat, tak 16 % absolventů a k tomu „relevantních“ nabídek 1,2 %, tak je něco špatně. Relevantních v uvozovkách z důvodu, že velká část z nich není určena absolventům.

Ne, nebudeme zaujatí a dáme ještě humanitnímu studiu šanci. Například je důležité studovat filozifické obory a kdo bude chtít dělat filozofa, tak je v současné době jedna nabídka práce.

Vrátíme se k nadpisu článku a necháme na každém určit si, zda-li se jedná o výhru nebo o chybu. Problém je totiž jinde, naše školství generuje absolventy, o které není zájem. Přijde mi v tomto chyba na několika úrovních:
1. Vláda – jakákoliv
2. Rodiče
3. Studenti

Nebudu polemizovat proč a kdo jak velkou chybu dělá, ale aby se tento stav změnil, je potřeba odstranit příčinu a nikoliv důsledek. Ten, kdo bude chválit vládu, co vše dělá pro absolventy, tak ať si nejdříve uvědomí, jaké chyby jsou ve vzdělávání. Příliš mnoho dáme na to, aby lidi měli papír, že mají vzdělání, než aby uměli to, co je žádoucí pro zaměstnavatele. A dotační programy pro absolventy vypadají hezky pro voliče, ale problém, který v tomto státě máme čím dál větší, neřeší.

Možná by stálo za to si uvědomit, že si i následující věci způsobujeme sami (http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/233788-hrozi-ztracena-generace-i-v-cesku/)

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 hlasů, průměr: 4,25 z 5)
Loading...