Syslovi.cz

Veškeré fotografie bez uvedení autora jsou mé osobní a volně šiřitelné

Homeoffice a jiné benefity na „západě“

Červen 3rd, 2015

Uplynula velice krátká doba, kdy jsem nechal za sebou Českou republiku a přemístil se do hlavního města Velké Británie, tudíž do Londýna. Avšak několik postřehů jsem již získal a rád bych se o ně podělil. Jedná se o různé benefity a podobné radosti zaměstnanců, které si v čechách v hojné míře užíváme.

Začneme něčím méně nápadným, ale například mobilní telefon je v západním světě (myšleno Velká Británie a minimálně Belgie) vnímáno jako klasický benefit. Ale až takový benefit, že zaměstnanec dostane do ruky přístroj se sim kartou, aby mohl pracovně volat. Potud to není benefit, avšak může zaměstnanec přijít a říci, že by rád volal i soukromě, což znamená, že je na vrub k měsíční výplatě připočítaný „paušál“, který platí zaměstnavateli za využívání mobilního telefonu i k soukromým učelům. Zajímavé, nezvyklé, ale je to tak.

Druhý benefit se týká v čechách velmi propagované práce z domova. Například ženy po rodičovské dovolené aspirují o práci z domova, tzv. homeoffice. V týmu mám jednu ženu po rodičovské dovolené, má však pouze zkrácený úvazek na tři dny v týdnu a prostě musí být na pracovišti, jinak to nejde. Zeptal jsem se na homeoffice v Belgii v Lutychu ve Science Parku, kde by si člověk řekl, že tato možnost bude naprosto standardní. Avšak mi bylo řečeno, že homeoffice prostě neexistuje. Jestli chce někdo dělat z domova, tak ať zapomene. Doma má rodinu a rodinný život, pracuje se v práci.

Třetí benefit(i když je otázka, zdali je to benefit) je pružná pracovní doba. Co se mi podařilo „zatím“ zjistit, tak v Anglii ani v Belgii to není příliš akceptovatelné. Prostě pracuješ od 9:00 do 17:30 a nikdo se neptá, jestli chceš nebo ne. To je období, kdy si kolegové nebo zákazníci s tebou plánují schůzky, takže to prostě respektuj, že v tomto čase jsi pro ně vždy k dispozici. Ne, nejde, abys chodil až na 10, protože cesta metrem stojí o 2 libry méně, všichni se můžou dostavit na pracoviště, tak ty také.

Čtvrtý benefit, klasický český sick day. Velmi vítaná záležitost hlavně, když je po finále hokejového mistroství světa u kterého jsme rádi, že nevyklopíme obsah žaludku již cestou domů z práce. Jasně, hodím si sick day a zítra tam nemusím jít. Chcete-li se podívat na západ, na tohle prostě zapomeňte. Je možné, že vás šéf ráno vyhodí, že smrdíte alkoholem, ale rozhodně vám nedá den volna, abyste se z toho vyspali. To samé platí pokud jste skutečně nemocní, když jste nemocní, tak jděte k doktorovi a přineste papír.

Zní to možná na české poměry děsivě, ale představte si ty výhody. Všichni pracují jako tým, protože jsou spolu minimálně 8 hodin denně, Velmi často s kolegy strávíte více času než se svou rodinou. Musíte se naučit pracovat naprosto efektivně, protože si nemůžete jen tak říci, že to doděláte doma. Přesčasy prostě nejsou zvykem a ani vás k nim nikdo nenutí. Ani tím klasickým českým přístupem, dostaneš za to něco nebo nikdo jiný to neumí udělat tak dobře jako ty. Prostě ne, nemáte 24 hodinovou pracovní dobu. Máte osm hodin a jen jen na vás, jak je pracovně využijete.

Benefit-nebenefit může však být, že v práci máte neustále, co jíst, tj. máte připravené svačiny, snídaně, obědy, abyste nemuseli trávit čas cestováním po hospodách a hledání, kde si dát něco k jídlu. Až jednoho dne skončí klasické stravenky, tak to možná zaměstnavatelům přijde jako dobrý nápad. Prostě pojďte pojíst všichni společně a můžeme se bavit i soukromém životě, jak se máte, co plánujete na víkend a podobně.

Není se teda čemu divit, že produktivita bývá vyšší včetně odpovídajících výdělků. Nelíbí se vám to? Odporuje to vaší myšlence work-life balance? Může, ale jednoznačně lze takto žít i pracovat.